Blog

Săptămâna verde în școala noastră

În perioada 23-27 octombrie a anului curent, la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 MĂDĂRAS, s-a derulat Programul „Săptămâna verde în care am învățat, sub forma unor lecții în natură, dezbateri, jocuri de rol, vizionări de documentare, experimente, voluntariat, excursii etc., să investigăm realitatea înconjurătoare, să ne explicăm schimbările climatice și să le combatem, să utilizăm responsabil resursele naturale, să reducem risipa alimentară, să reciclăm, să descoperim și să iubim natura, să protejăm biodiversitatea, să ne adaptăm la fenomene meteo extreme.

            Dintre activitățile desfășurate de elevii ciclului primar, coordonați de doamnele învățătoare alături de profesori, părinți  și invitați, enumerăm: Să ne bucurăm de natură! ” – explorarea orizontului apropiat,

„Natura prin ochi de copil” – excursie tematică în împrejurimi, „Despre sport cu Mihai Neșu”, „Sănătatea pe primul loc! ” – crearea unui meniu echilibrat, „Orientare pentru toți!”, „Să acționăm corect față de mediul înconjurător” – ecologizare etc.

            Am avut onoarea să-l primim ca invitat, miercuri, 25 octombrie, pe domnul Mihai NEȘU, care i-a impresionat pe copii cu experiențele de viață prezentate. Marin Preda spunea că „rostul vieții e să te bucuri că trăiești”, iar omul care a înțeles rostul vieții, merită respect și susținere!

            Chiar dacă timpul a fost nefavorabil, vineri, 27 octombrie, la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 IANOȘDA, am desfășurat activitatea „Orientare pentru toți!”, în cadrul căreia domnul Daniel BARKASZ, președintele CSO Mădăras, le-a explicat și demonstrat elevilor cum se folosește o hartă de orientare și o busolă.

            Mulțumim tuturor pentru sprijinul acordat!

Prof. înv. primar Nicoleta BALAJ

Prof. înv. primar Natalia-Florina ȚĂRĂU

3 thoughts on “Săptămâna verde în școala noastră

  1. Felicitări, tuturor (elevi, părinți, cadre didactice, invitați etc.), pentru implicarea dovedită în desfășurarea activităților din cadrul Programului ,,Săptămâna verde”!
    Colaborarea este esența vieții și începe cu înțelegerea și respectul reciproc. (R.G)
    Competiția ne face mai rapizi, însă colaborarea ne face mai buni! (Fyrefly)
    Mulțumim, doamna director, pentru sprijinul acordat!
    Viteza liderului este viteza echipei! (L. L)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut